Müzik Filmleri

Şu virüs günlerinde, elde ne var ne yok izlediğimiz bu karantina zamanları için ben de kendimce müzik filmlerinden bir seçki hazırladım. Aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.


Bu konseptte sıkmayan, izledikçe akan filmelere yer verdim. Herhangi bir sıralama yapmadım. Hoşuma gidenleri karışık olarak ekledim. Bu arada müzikal değil -ki hiç sevmem- müzik ve müzisyen filmleri.

Listeyi uzatmak, listeye ekleme yapmak mümkün tabii. Bunu şimdilik bölüm 1 gibi düşünelim. Bunlar bitene kadar ikincisini de hazırlamış olurum muhtemelen.

HEAVY TRIP

Finlandiya sinemasından çıkan yapım son dönem metal müzik filmleri arasında en beğendiklerimden. Grup fotoğrafı çekilen sahne harika olmuş. : )

THE DIRT

Şu an için izlemek üzere en kolay ulaşılabilir rock müzik filmden biri olan “The Dirt”. Mötley Cure grubunun hayatını konu alıyor.

YESTERDAY

Bir sabah uyandığınızda tüm dünyanın Beatles grubunu ve şarkılarını unuttuğunu, sizinde bu şarkıları hatırlayan tek müzisyen olduğunuzu düşünün. : ) Keyifli, eğlenceli bir film.

PIRATE RADIO

Eskilerden bir yapım olan Pirate Radio, gemiden Rock radio yayını yapan sansür karşıtı insanların hikayesini anlatıyor.

HEARTS BEAT LOUD

Plak dükkanı sahibi ve eski müzisyen babanın, kızıyla şarkı yapma sürecini anlatıyor diyebiliriz. Spotify üzerinden de oldukça fazla mesaj verilmesi, bende sanki spotify bu filmi çektirmiş gibi bir izlenim uyandırdı. Tabii ki bu iyi film olduğu gerçeğinin önüne geçemiyor.

INSIDE LLWEYN DAVIS

Hayatını müzikle kazanmaya çalışan ama ordan oraya sürüklenip istediği başarıyı veya düzeni yakalayamayan müzisyenin hikayesi.
Ayrıca karakterin gerçek bir müzisyenin hayatından esinlenilerek oluşturulduğu söylenmekte. Şu an BluTv’de gösterimde olması gerekiyor.

TAKING WOODSTOCK

Gerçek hikayeden uyarlanan film. Efsanevi Woodstock Festivali’nin en başından itibaren öyküsünü anlatan keyifli bir yapım.

ONCE

Her müzik listesinin olmazsa olmazı “Once”, İrlanda’da bir sokak müzisyenin demo kaydedip İngiltere’ye gitme hayallerini anlatıyor.
Keşke bitmese diyeceğimiz, müzikleriyle de en iyi soundtrack ödülü kazanmış bir film kendisi. Bizim de sahnede bir kaç şarkısını çalmışlığımız vardır bu filmin.

Filmin baş rol oyuncusu ve müziklerini yapan Glen Hansard hali hazırda müzik kariyerine de devam etmekte. Son yayınladığı şarkıyı da aşağıda paylaşıyorum.

CRAZY HEARTS

Bizim canımız ‘Big Lebowski’ filminden tanıdığımız Jeff Brides’in baş rolünde yer aldığı film, alkolik bir country şarkıcısını konu alıyor. Yine inişli çıkışlı müzisyen hayatının başka bir örneği diyebiliriz.

RUDDERLESS

Oğlunun ölmesiyle birlikte çöküş yaşayan bir babanın, yıllar sonra oğluna ait şarkılarları yeniden gün yüzüne çıkartıp sahne almasını anlatıyor.
Sundance seçkisinde de yer alan bu film göz atmaya değerler listesinde yer alır.

ONLY LOVERS LEFT ALIVE

Vampir ben merkezli ‘Art-House’ gibi yıldız oyunculardan kurulu kadrosu ve güzel soundtracklari ile göz atmaya değer yapımlardan.

METALHEAD

İskandivalar metal müzik filmleri konusunda son dönemde oldukça önemli işlere imza atıyorlar. Metalhead, kadın black metalci bir arkadaşın küçük bir Avrupa kasabasında sıkıntıdan neleri dert ettiğini anlatıyor.
Türkiye’de olsa böyle şeyleri dert etmeye zaman bulamayacak bizçok müzisyen tanıyorum. Yine de izlenesi bir film.

STILL CRAZY

Yine eskilerden ve keyifli zaman geçirtme garantili başka bir yapım. Yıllar sonra yeniden toparlanan İngiliz Strange Fruit grubunun hikayesini konu alan izlenesi bir film. Günümüzde Reunion projelerinin arttığı, eskiye özlemin doruklara ulaştığı yer yer dramatik -en azından müzisyenler için- bir film.

A Street Cat Named Bob

Gerçek bir hayattan, romandan, uyarlanan film. Uyuşturucu bağılımısı bir sokak müzisyeninin hayatına bir sokak kedisinin girmesiyle yaşantısının yönünün nasıl değiştiğini anlatıyor. Filmden sonra evdeki kediyi, ‘ver bir beşlik’ modunda eğitimleriniz olcaktır : )

DEATHGASM

Bu kadar minnoş filmleri bir kenara bırakarak, kan, dehşet, gözyaşı isteriz derseniz de bu filmi öneririm.