Kameranın Bakış Açısı ile Konser Fotoğrafçılığı

Konser ve sahne fotoğrafçılığı, son dönemde ülkemizde yükselen bir ivme kazandığı aşikâr. Öncellikle son 2 senede Türkiye’nin birçok ilinde, başta büyük şehirler olmak üzere, bu işe ilgi her geçen gün artıyor.  Bu durumda birçok grup ve konser/festival organizatörü için iyi bir seçenek haline geldi.  

Aşağıda izleyeceğiniz videoyu da tam da bu sebeple, kameranın bakış açısı ile konser fotoğrafçılığının bir de bu gözle görülmesi için hazırladım.

Eğitimlerde anlatırken sık sık açıp izlettiğim videodur. Tarih olarak biraz eski olsa da fikir sağlaması açısından önemli olacağını düşünüyorum. Eğer bu sene virüs gündemde olmasaydı Nisan ayında da bu tarz videolar ile Akdeniz Üniversitesi’nde atölye gerçekleştirecektik. Artık bir dahaki bahara sağlam çıkarsak o zaman böyle bir şeyler düşünebiliriz.  

Umarım bu fotoğrafçılık dalı daha ileride yeni arkadaşlar için bir meslek veya ekstra bir gelir kapısı olur. Tabii ki öncelikle bu virüs belasından kurtulmak gerekiyor. İnsanlarda ne kadar süre sonra tekrar kalabalıkların içine girmeye başlayacaklar bekleyip göreceğiz bakalım.

Ekipman

Bu konserin hem videosunu hem de fotoğraflarının çekimlerini Canon 6D ve 24-105 lens gibi gayet standart bir ekipmanla yaptım. Yabancı arkadaşların Point of View (POV) dedikleri teknik olan gopro ile de destek çekimini yaptım.

Aşağıdan, yine aynı ekipmanlarla çektiğim, konser videosunun kurgulanmış halini de görmeniz mümkün.

Not:  Şuan Fuji XH1 bazen de yine Fuji’nin XT3 modelini kullanıyorum. Lens olarak fuji lenslerin yanında Canon, Tamron ve Tokina kullanmaya devam ediyorum.

Fuji ile POV video çekmiştim. Onunda kurgusunu bitirdiğimde youtube sayfamdan yayınlayacağım.

https://www.youtube.com/user/theataraxia Takipte kalın.

POV Video izlemek için videonun üzerine tıklayınız.
Videonun kurgulanmış ve yayınlanmış hali için tıklayınız.