2016 Nasıl geçti / Nasıl geçirdi?

2016 iyisiyle, kötüsüyle ve daha da kötüsüyle geldi, geçti. Bu blog yazısısında yılı ve kendimide şöyle bir değerlendireyim.

Sosyal medya kanalları da kendi eksenin de ilerlerken, insanlar ağlarını genişleterek ana akım medyaya alternatif oluşturdular. Facebook ve Twitter yine ülkemizde zirvedeki sosyal medya hesapları olarak bayrağı taşımaya devam ettiler.

İnsanlar da bu sosyal medya mecraları üzerinden, kendi arkadaş çevresini ve ilgi duydukları insanları takip ederek, toplumsal olaylara karşı; “Ya arkadaş nasıl böyle olabilir?”, “Nasıl göremiyorlar, anlamıyorum.” hayıflanmaları ile geçirdikleri bir yılı daha geride bıraktı.

Instagram, Facebook’a satılmasıyla birlikte 2016’da kendine tur bindirdi. Diğer sosyal medya kanalları ufak artışlarla devam ederken Instagramın şu sıralar tek rakibi yine kendisi.

Türkiye Youtuber doldu taştı. Youtube da “İlk 30 saniye için para vermem artık.” dedi.
Her sene olduğu gibi 2016’da da video izlenme süreleri giderek azaldı. Artık, daha kısa videolar herkesin tercihi haline geldi.

Spotify 40 Milyondan fazla ücretli abonesiyle, yılı  yine zararla kapattı. 2017’de kar edeceklerini umut ederken, derinden ve sakin ilerleyen Bandcamp bağımsız müzik gruplarının ve sanatçıların ortak alanı olmaya devam ediyor.  Bandcamp müzisyelere 8 Yılda 150 milyon dolar dağıtmasıyla 2017’de ilgiyi üstüne çekecek gibi duruyor. Bu blog yazısını okuyan müzisyinlere duyurulur.

Hobicilik, kendin yap (DIY) ve teknik konularda bizi içinde sürüklemeye devam eden Pinterest, 2016’da sosyal medya kullanıcılarına epey mesai yaptırdı. Blog siteleride bu işten epey faydalandılar tabii ki.

Sanal almede bunlar olurken, gerçek alemde esas sorumlularının bulunamadığı bombaların patladığı “şiddetle kınadığımız” bir yıl oldu 2016.

Suriye savaşı, göçmen sorunu, bombalar derken turizm dibe vurdu. Tam düzeltiyoruz dedik, Rus büyükelçisinin öldürülmesi 2017 Turizm umutlarını rafa kaldırıp, üstüne de dantel sermeye yetti.

Dolar ve Euro kuru da bize kurula kurula bir hal olurken, akaryakıt tekme tokat dalarak ağız burun bırakmadı.
Video, fotoğraf, müzik ve sinemagraf (cinemagraph)  alanında 2016 yaptıklarıma da kısaca değinip 2016’yı huzurla kapatmayı umalım.

Fotoğraf:

2016 yılında yine elimi deklanşörden pek çekemedim. Herkes gibi Instagram ı bol bol kullandığım bir yıl oldu. Sizi şöyle alayım.

INSTAGRAM
Konser, sahne fotoğrafları ve videoları için:

Video:

Geçen sene tek başıma çekip kurguladığım Amazing Pool Party videosu bana Dubai yollarını aşındırdı.

Rixos Palm Dubai – ATM gecesi için buradan Dubai’ye uçtuk.

Rixos Sungate – Feast Holiday (4 Günlük Bayram şenliği)

Goblin Bar Kaleiçi Hallowen Party 2016

Müzik:

Kendi grubum Niobe ile her sene tek bir video yapmayı adet haline getirdik sanırım. Bir de eski kayıtlarımızı Bandcamp üzerinde EP olarak yayınlayıp indie takipçilerinin beğenisine sunduk. Umarız bu yıl Niobe için daha hareketli geçer.

How Deep is Your Love

Band camp sayfası

Sinemagraf (Cinemagraph):

Sinemagraf alanında bu senenin en iddialı işini yapıp, gif tadında deneysel Antalya belgeseli çekip, bir çok yarışmaya katıldık

Şehrin Ritmi